MilSOFT - Haberler
Ana Sayfa English Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa » Haberler » CMMI 3 Site Haritası
CMM Seviye 3 Uyumlu İlk Türk Firması MilSOFT
MilSOFT'a CMM 3 Belgesi
BT Haber, 30 Eylül 2002

ABD Savunma Bakanlığı'nın yazılım alımı için ön koşul olarak öne sürdüğü CMM seviye 3 sertifikasını Türkiye'de alan ilk Türk yazılım şirketi MilSOFT oldu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın öncülüğünde başlatılan, ABD Yazılım Mühendisliği Enstitüsü "Yetenek Olgunluk Modeli"(SEI CMM) çalışmaları sonucunda MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş., Türkiye'de CMM Seviye 3 ile belgelendirilen ilk Türk şirketi oldu. CMM'e yönelik çalışmalarını 2000 yılının son çeyreğinde başlatan MilSOFT, bu çalışmaları Temmuz 2002'ye kadar sürdürdü. 2002 Ağustos ayı içinde gerçekleştirilen resmi CMM değerlendirme sonucunda MilSOFT bu sertifikayı aldı. Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü (SEI) liderliğinde, ABD Federal devleti ile yazılım sektörünün önde gelen isimlerinin ve şirketlerinin katılımıyla geliştirilmiş bir değerlendirme modeli olan CMM, ABD'de yaygın olarak kullanılan bir yeterlilik modeli. ABD Savunma Bakanlığı, kontrat imzalamayı düşündüğü şirketlerin en az CMM Seviye 3'te olmasını bir yeterlilik şartı olarak istiyor.
MilSOFT Türkiye’yi Gururlandırıyor
Finansal Forum, 28 Ekim 2003

MilSOFT Türk mühendisinin yeteneği ile dünya çapında benimsenmiş Yetenek Olgunluk Modeli 3. seviyeye ulaşan ilk Türk firması oldu.

Yazılım atamada ilklere imza atan MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş. Türk Mühendisinin yeteneği ile uluslararası yazılım geliştirme standartlarını bir araya getirerek, dünya çapında benimsenmiş Yetenek Olgunluk Modeli 3. Seviyeye (CMM Seviye-3) ulaşan ilk Türk firması oldu.

Yazılım yoğun sistem çözümlerini, uluslararası standartlarda yazılım geliştirme yöntem ve süreçlerini kullanarak hem ülke içinde hem de dünya pazarlarına sunmak misyonuyla 1998'de kurulan MilSOFT A.Ş. TSE tarafından TSE-EN 9001:2000 ve T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından NATO-AQAP 150 sertifikalarıyla belgelendirildi.

Eylül ayında yazılım alanında en yüksek standartları gerektiren Uzay ve Havacılık yazılımları için gerekli olan CMM Seviye 3 sertifikasyonunu alan Milli ve yerli bir şirket olan MilSOFT’un teknoloji geliştirme çalışmalarını iki eksende sürdürdüğünü belirten MilSOFT A.Ş. Genel Müdürü İsmail Başyiğit, bunlardan ilki gerçek zamanlı sistemler başlığı altında toplanabilecek komuta kontrol sistemleri ve görev bilgisayarı yazılımları olduğunu söyledi, ikinci geliştirme alanının ise dünyada pazarı büyük hızla büyüyen ve gerçek zamanlı sistemlerle giderek yaklaşan bilgi teknolojileri olduğunu ifade eden Başyiğit, bu alanda özellikle web tabanlı uygulamalar üzerine yoğunlaşan MilSOFT’un gerek askeri komuta kontrol sistemleri gerekse sivil bilgi sistemlerini web tabanlı teknolojiler kullanarak geliştirdiklerini kaydetti.

1999'un başında başlatılan ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen bir projeyle ilk defa web tabanlı bir komuta kontrol yazılımının geliştirildiğini belirten Başyiğit, Genelkurmay Başkanlı-ğı'nın 2000 yılında, NATO'nun her yıl düzenlediği ortak uyuşum tatbikatında seçtiği bu sistem ile, tatbikatsüresi boyunca tatbikata katılan bütün birliklerin durumu NATO’daki karargahta başarıyla izlendiğini vurguladı.

Bir çok ilke imza atan MilSOFT’un başarılarından birinin de geleceğin sivil helikopteri adı verilen SIKORSKY S-92 helikopteri geliştirme projesinde aktif bir üretici olarak yer alması olduğunu ifade eden MilSOFT Genel Müdürü İsmail Başyiğit, S-92 helikopterinin aviyonik ve elektro - mekanik sistemlerinin ARINC 429 veri yolu (databus) üzerinden monitör edilmesi ile bakım bilgilerinin analiz, sergileme ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren 'on board' bilgisayar 'Maintenance Data Computer' (MDC) yazılımı, ABD havacılık otoritesi olan Federal Aviation Administration (FAA) denetimi ve sertifikasyonu altında MilSOFT tarafından geliştirilmekte ve doğrulanmakta olduğunu kaydetti.
"MilSOFT" Yazılım Firmasının Büyük Başarısı
Sabah, 29 Eylül 2002

ABD Hükümeti'nin, özellikle kendi ihalelerindeki yazılım programını bir şirkete vermek için şart koştuğu "CMM seviye 3"ü alan ilk ve tek Türk yazılım firması MilSOFT oldu.

Dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan yazılım alanında Türkiye'nin de varolduğunu göstermek amacıyla işadamı Yalçın Çevikel'in vizyon ve yatırımı, İsmail Başyiğit'in de Savunma Sanayi ve Savunma Teknolojileri konularındaki bilgi birikimi ve deneyimi birleşince 1998 yılının Ağustos ayında MilSOFT hayata geçirildi. MilSOFT kısa zamanda büyük başarılara imza attı. CMM Seviye 3 uyumlu ilk ve tek Türk firması olmayı başaran MilSOFT, Sikorsky helikopterlerinin S-92 Helibus modelinin bakım bilgisayarı yazılımını da hazırlıyor. F-16 Projesinde ve NATO'da yazılım konusunda yıllarca çalışmalar yaptıktan sonra dört yılı aşkın süredir MilSOFT'un Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüten ismail Başyiğit ile konuştuk.

MilSOFT'u kurarken hedefleriniz nelerdi?

Biz öncelikle yetenekli ve üniversitelerden çok iyi yetişmiş mühendislerimizle 1998 yılında bu şirketi kurduk. Her şeyden önce uluslararası standartlarda yazılım üreten, dünyanın en son teknolojilerini kullanan, bu arada kendisi teknoloji geliştiren bir firma olmayı hedefledik. Kuruluşumuzdan itibaren ilk bir yıl içerisinde gerek ISO 9001 belgesi gerekse yazılım için NATO AQAP-150 belgesi almak yönünde çalışmalarımızı tamamladık ve bu belgeleri aldık.

Bu ay içerisinde de yazılım alanında en yüksek standartları gerektiren Uzay ve Havacılık yazılımları için gerekli sertifikayı aldınız. Bu sertifikadan bahsedebilir misiniz?

Belirli bir kalitede yazılım üretilmesine yönelik olarak ABD'de son 40 yıldır yürütülen birçok çalışma var. Amerikan hükümetinin madden de desteklediği Yazılım Mühendisliği Enstitüsü, yazılım geliştirme süreçlerini değerlendiren, firmaların birden beşe kadar seviyesini belirleyen bir model gerçekleştirdi. Bu modelin geliştirilmesinde, Amerika Federal Hükümeti'nin temsilcileri ile Amerikan yazılını sektörünün önde gelen kuruluşları yer aldı. Şu ana kadar değerlendirilen 5 bine yakın şirketin büyük çoğunluğu 2 seviyesini bile alamadı. Zannedersem dünyada şu anda 170'e yakın şirket CMM 3 ve üstündeki seviyede değerlendirildi. Zaten ABD kendisinin özellikle kritik yazılımlarında, kendi ihalelerinden bir yazılım işini bir şirkete verebilmesi için asgari CMM seviye 3'ü arıyor. Aksi takdirde bir şirketin bu tür yazılımlarda ihalelere girmesi ya da ihaleleri alması mümkün değil. MilSOFT 5 Eylül itibariyle, Türkiye'de ilk ve şu anda da tek CMM 3'ü almış şirket oldu.

Bu başarı, Türkiye'nin yazılım alanında da adını duyuracak değil mi? Tabii ki... Dolayısıyla Türkiye'ye bir yönelme olacak. Bizden başka şirketlerin de bu belgeleri alması, Türk yazılım sektörünün dışa açılması açısından bir potansiyel oluşturacak.
CMM Seviye 3 Uyumlu İlk Türk Firması MilSOFT
Savunma Havacılık, 2002-91

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın öncülüğünde başlatılan ve sürekli desteği ile yürütülen, ABD Yazılım Mühendisliği Enstitüsü (SEI) Yetenek Olgunluk Modeli CMM çalışmaları sonucunda, MilSOFT Yazılım Teknolojileri, Türkiye’de CMM Seviye 3 ile belgelendirilen ilk Türk firması olma başarısına ulaşmıştır.

TSE EN ISO 9001 ve NATO AQAP-150 kalite güvence belgelerine sahip, konularında uzman toplam 80’i aşkın personeli ile askeri komuta kontrol sistemleri, gömülü sistemler, simülasyon ve modelleme ile bilgi teknolojileri alanlarında yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine ileri teknoloji maliyet etkin çözümler sunan MilSOFT, 26 Ağustos-5 Eylül 02 tarihleri arasında, Türkçe’de Yetenek Olgunluk Modeli olarak adlandırılabilecek CMM (Capability Maturity Model) gereksinimlerine göre değerlendirilmiştir. Özellikle ABD’nde helikopterler için sağladığı yazılım işleri ile kendini kanıtlayan MilSOFT, bu değerlendirme sonucunda CMM Seviye 3’e ulaşmıştır. Denetleme, ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü (Software Engineering Institute - SEI)'nin yetkilendirdiği baş denetçilerden Norman Hammock tarafından gerçekleştirilmiştir. 1996 yılından beri CMM değerlendirme çalışmalarını sürdüren HAMMOCK, CMM'in tüm seviyeleri için, dünya çapında 35 şirkette 100'ün üzerinde denetlemede bulunmuş, CMM'in yaratıcılarından biri olarak kabul edilen Bill CURTIS ile birlikte CMM Seviye 5 denetlemelerinde de faal olarak görev almıştır.

CMM, Carneige Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü (SEI) liderliğinde, ABD Federal Hükümeti ile yazılım sektörünün önde gelen isimlerinin ve firmalarının katılımıyla geliştirilmiş bir değerlendirme modelidir. Model yazılım organizasyonlarına, mevcut süreç olgunluklarını tespit etmede ve yazılım kalite ve süreç gelişimi konularındaki kritik noktaları belirleyerek süreç iyileştirme stratejilerini seçme konusunda yol göstermek için geliştirilmiş olup, aynı zamanda yazılım firmalarının yazılım geliştirme ve bakım idamesi süreçleri üzerinde nasıl kontrol sahibi olacaklarını ve yazılım mühendisliği ve yönetim mükemmelliğine ulaşma yolunda nasıl gelişmeleri gerektiği konusunda da rehberlik etmektedir. Model bu hedefler doğrultusunda yazılım firmalarını 20 değişik alanda inceleyerek, en düşük 1 olmak üzere denetlenen firmayı 5 değişik seviyede derecelendirmektedir. CMM kısa sürede özellikle teknik boyuttları çok yönlü ve karmaşık olan yüksek teknojili devlet tedariklerinde firmanın işi yapabilirliğini ölçmede güvenilir bir yöntem olarak kendini ispatlamıştır. Örneğin ABD Savunma Bakanlığı kontrat imzalamayı düşündüğü firmaların en az CMM Seviye 3 te olmasını bir yeterlilik şartı olarak istemektedir.

MilSOFT'un CMM'e yönelik çalışmaları, 2000 yılının son çeyreğinde başlamış ve Temmuz 02'ye kadar sürmüştür. Bu süre içerisinde, CMM'e uyumlu standart süreçler geliştirilmiş, uygulanmaya başlanmış ve geniş kapsamlı personel eğitimleri ile organizasyon seviyesinde CMM altyapısı oluşturulmuştur. 2002 Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen resmi CMM değerlendirme sonucunda MilSOFT, CMM Seviye 3 sertifikası almıştır. MilSOFT, bu başarısı ile Türkiye'de CMM modelline göre denetlenen ve CMM Seviye 3'e uygunluğu belgelenen ilk ve tek kuruluş olmuştur.

Dünyada az sayıda firmanın bu modele göre 3 ve üzerinde bir seviyeye sahip olması MilSOFT'un sahip olduğu bu seviyenin dikkat çekici başka bir göstergesidir ve elde ettiği bu sonuç ile aralarında IBM, Motorola, AT&T, Boeing, NASA gibi kuruluşların da bulunduğu dünyanın ilk 150 yazılım teknolojisi üreten firması arasına girmiştir.
MilSOFT'un bu başarısı, CMM Seviye 3'e ulaşan ilk ve şu an için tek Türk firması olması nedeniyle Türk Yazılım Endüstrisi'nde de önemli bir aşamadır. Bu başarı aynı zamanda Türk yazılım endüstrisinin uluslararası yazılım standartlarını ve normlarını yakaladığının; Türk yazılım firmalarının da küresel bazda rekabet edebileceğinin önemli bir göstergesidir.
Yazılıma Türk Damgası
Star, 22 Eylül 2002

Savunma sanayinde dünya devleri arasına giren MilSOFT, bu başarısını Ankara Sheraton'daki resepsiyonla duyurdu. Amerikan Sikorsky helikopterlerine sistem yazılımı yapan MilSOFT, başarı derecelendirmesinde CMM-3 seviyesine ulaştı. Bu seviyeyi yakalayan firmalar arasında ise NASA, AT&T, IBM gibi devler bulunuyor.
i10Sayfa Başına Git | i4Haberlere Geri Dön
Sayfayı Yazdır Ana Sayfa | Site Haritası | Hakkımızda | Haberler | Kariyer | Proje Referanslarımız | İletişim
Ana Faaliyet Alanları | Ürünler/Projeler | Kalite sistemi | Yazılım Geliştirme | Teknolojiler
© 1998-2017, Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş.