MilSOFT - Haberler
Ana Sayfa English Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa » Haberler » Sea Hawks Site Haritası
Sea Hawk'lar Türk Yazılımı ile Uçacak
Sea Hawk Helikopterlerine MilSOFT Yazılımı
BT Haber, 17 Aralık 2000

Sikorsky Aircraft' in ürettiği deniz helikopterlerinin görev bilgisayarı yazılımı ilk defa bir Türk şirketi MilSOFT tarafından geliştiriliyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Türk Deniz Kuvvetleri'nin deniz helikopteri gereksinimini karşılamak üzere Sikorsky Aircraft'tan satın alınan Sea Hawk S-70B helikopterlerinin görev bilgisayarı yazılımını MilSOFT geliştiriyor.
İlk kez bir Türk şirketinin uçan platformların yazılım geliştirme faaliyetlerinde yer alabilecek teknik ve kalite düzeyine ulaştığının bir göstergesi olarak kabul edilen bu proje için MilSOFT mühendisleri Sikorsky Aircraft'ın ABD Connecticut'taki tesislerinde bulunuyor. MilSOFT daha önce de geliştirdiği IBSAS (İnternet Tabanlı Durum İzleme Sistemi) ile NATO bilgi sistemleri uyuşum tatbikatı JWID-2000'e katılan ilk Türk şirketi olmuştu.

Yazılım ekibinin bir parçası olarak çalışmalarda görev alan MilSOFT mühendisleri görev bilgisayarı yazılımının geliştirilmesinin yanı sıra yazılım mimarisinin özelliklerinin belirlenmesi ve tasarımının yapılması konusunda da çalışıyor. Ekip ayrıca geliştirilen yazılıma ait entegrasyon, entegrasyon test planının hazırlanması ve entegrasyon testlerinin yapılması üzerine de çalışma yürütüyor.

Deniz Kuvvetleri için üretilen helikopter konfigürasyonu ilk kez Sikorsky tarafından yapılıyor ve helikopterin en kritik unsurlarından biri olan görev bilgisayarı yazılımı da yeniden geliştiriliyor. Görev bilgisayarı, helikopter/uçak üzerindeki sensörlerin ve/veya silahların bütünleşik hale getirilerek merkezi olarak görev bilgisinin işlenmesini gerçekleştiren bir veya birden fazla özel amaçlı bilgisayardan oluşan bir sistem.

Bu işbirliğinin Türkiye'nin offset, yerli katkı ve teknoloji transferi açısından öncelikli olarak tercih ettiği ileri teknoloji ve yazılım alanında olmasının çok önemli olduğunun altını çizen MilSOFT Genel Müdürü İsmail Başyiğit bu işbirliğinin yabancı ve Türk şirketleri arasındaki işbirliği için güzel bir örnek olduğunu vurguladı.

Başyiğit ayrıca Genel Kurmay Başkanlığı'nın yazılmsız savunma sistemi alınmaması yönünde bir direktifi olduğuna, yazılım teknolojilerinin kazanılması yönünde hem Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın hem de genel olarak devletin desteğinin hissedildiğine dikkati çekti.
Sea Hawk'lar'a Türk Yazılımı
Finansal Forum, 13 Ocak 2001

Sea Hawk S-70 B helikopterlerinin yeni yazılım çalışmalarında, Türk şirketi MilSOFT görev aldı. MilSOFT, JWID-2000 NATO tatbikatına kendi yazılımıyla katılan ilk Türk şirketi olma ünvanını taşıyor.

Sea Hawk S-70 B helikopterlerinin yeni yazılımını geliştirme çalışmalarında, ilk kez, bir Türk şirketi olan MilSOFT görev aldı. Sikorsky Aircraft üretimi olan Sea Hawk'ların, konfigürasyonunun değiştirilmesi ve yeni modern kokpit yapısına kavuşturulmasıyla birlikte helikopterlerde görev bilgisayarı olarak tanımlanan sistemde yeni yazılım ihtiyacı ortaya çıktı. Uçan platform üzerindeki sensör ya da silahların merkezi olaak görev yapmasını sağlamak üzere bir veya birden fazla özel amaçlı bilgisayardan oluşan bir sistem olan ve helikopterin en kritik unsurlarından biri olarak kabul edilen görev bilgisayarının yazılımının geliştirlmesi için milli ve özel sektör girişimi olan MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş. görev aldı.

Merkezi Ankara'da bulunan ve geçen yıl içinde Sikosky yetkilileri tarafından teknik ve idari yapısı incelenen şirkete, incelemelerin ardından yapılan görüşmeler sonucunda görev bilgisayarının geliştirilmesi konusunda görev verilerek, geçen ay içinde kontrat imzalandığı öğrenildi.

MilSOFT daha önce de NATO ülkelerinin milli bilgi sistemleriyle NATO'nun müşterek bilgi bilgi sistemlerinin birlikte çalışabilirliğinin denenmesi amacıyla her yıl düzenlenen uyuşum tatbikatı JWID'e (Joint Warrior Interoperability Demonstartion) katılarak Türkiye'yi ilk kez bir yazılım ürünüyle temsil etti.

Tatbikatta, kendi geliştirdiği İnternet Tabanlı Durum İzleme Sistemi'yle (IBSAS) katılan ve 22 sistem içerisinden değerlendirmeye değer görülen 7 sistem arasında yer alan MilSOFT, NATO Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri hedeflerine
uygunluğu açısından da başarılı bulundu.

Tatbikatta, IBSAS yazılımıyla, Genelkurmay Başkanlığı'nca tesis uydu bağlantısı üzerinden, web teknolojileriyle müttefik birliklere ait müşterek harekat resmi oluşturulduğu, dost ve düşman birliklerin durumunun izlendiği ve formatlı mesajlaşmayla tüm tatbikat ana hedeflerine milli imkanlar kullanılarak ulaşıldığı kaydedildi.

MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü İsmail Başyiğit, özel sektörün savunma sanayiine özendirilmesi gerektiğini vurguladı. Başyiğit, "Uluslararası alanda ürün satamayan bir savunma sanayinin uzun vadede yaşayacağına inanmıyorum. Mutlaka, rekabet edebilir ve hem silahlı kuvvetlere hem yurtdışına ürün satabilir bir savunma sanayi kurmak zorundayız. Rekabet edebilir ve dışarıya ürün satabilir bir savunma sanayi kurmak istiyorsak özel sektörün de bu alana girmesini teşvik etmemiz lazım" diye konuştu.
SeaHawk'lar Türk Yazılımı ile Uçacak
Hürriyet, 13 Ocak 2001

Sea Hawk S-70B helikopterlerinin yeni yazılımını geliştirme çalışmalarında, ilk kez, bir Türk şirketi dan MilSOFT görev aklı. Merkezi Ankara'da bulunan ve geçen yıl içinde Sikorsky yetkilileri tarafından teknik ve idari yapısı incelenen şirkete, incelemelerin ardından yapılan görüşmeler sonucunda görev bilgisayarının geliştirilmesi konusunda görev verilerek, geçen ay içinde kontrat imzalandığı öğrenildi.
Sea Hawk S-70B helikopterlerinin yazılımının geliştirilmesinde ilk kez, bir Türk şirketi olan MilSOFT görev aldı. MilSOFT, JWID-2000 tatbikatına katılan ilk Türk firması
Ortadogu, 13 January 2001


SİKORSKY Aircraft üretimi olan Sea Hawk'lann; konfigürasyonun değiştirilmesi ve yeni modern kokpit yapısına kavuşturulmasıyla birlikte helikopterlerde görev bilgisayarı olarak tanımlanan sistemde yeni yazılım ihtiyacı ortaya çıktı. Uçan platform üzerindeki sensor ya da silahların merkezi olarak görev yapmasını sağlamak üzere bir veya birden fazla özel amaçlı bilgisayardan oluşan bir sistem olan ve helikopterin en kritik unsurlarından biri olarak kabul edilen görev bilgisayarının yazılımının geliştirilmesi için milli ve özel sektör girişimi olan MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş. görev aldı.

Merkezi Ankara'da bulunan ve geçen yıl içinde Sikorsky yetkilileri tarafından teknik ve idari yapısı incelenen şirkete, incelemelerin ardından yapılan görüşmeler sonucunda görev bilgisayarının geliştirilmesi konusunda görev verilerek, geçen ay içinde kontrat imzalandığı öğrenildi.

Yazılım başta olmak üzere ileri teknoloji konularında Türkiye'nin milli kabiliyetlerini oluşturma çabalarına ve yabancı firmaların yerli katkı, teknoloji transferi ve ortak teknoloji ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik yapılanmayla kurulan MilSOFT'un, kontrat çerçevesinde, Sikorsky yazılım ekibinin bir parçası olarak, mühendislerini Sikorsky Aircraft'ın Connecticut-ABD tesislerine gönderdiği ve mühendislerin çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi.
Yazılımın geliştirilmesi çalışmalarında görev alan MilSOFT mühendisleri, yazılım mimarisinin ve görev bilgisayarının özelliklerinin belirlenmesi, tasarımın yapılması, geliştirilen yazılıma ait entegrasyon test planının hazırlanması ve entegrasyon testlerinin yapılması konularındaki çalışmalardan uçuş testlerine kadarki tüm faaliyetlere katılacaklar.

MilSOFT JWID-2000'e katılan ilk Türk

MilSOFT daha önce de her yıl düzenlenen NATO uyusum tatbikatı JWID'e (Joint Warrior Interoperability Demonstration) katılarak Türkiye'yi ilk kez bir yazılım ürünüyle temsil etti.
Bilişim endüstrisindeki en son teknolojilerin askeri alanda uygulama bularak ilk kez denenmesi sebebiyle önem taşıyan tatbikata, Internet Tabanlı Durum İzleme Sistemi'yle (IBSAS) katılan ve 22 sistem içerisinden değerlendirmeye değer görülen 7 sistem arasında yer alan MilSOFT, NATO Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri hedeflerine uygunlugu açısından da başarılı bulundu.

Tatbikatta, IBSAS yazılımıyla, Genelkurmay Baskanlığı'nca tesis uydu bağlantısı üzerinden, web teknolojileriyle müttefik birliklere ait müşterek harekat resmi oluşturulduğu, dost ve düşman birliklerin durumunun izlendiği ve formatlı mesajlaşmayla tüm tatbikat ana hedeflerine sadece milli imkanların kullanılmasıyla başarılı bir şekilde ulaşıldığı kaydedildi.
SeaHawk'lara Türk Yazılımı
Radikal, 13 Ocak 2001

Sea Hawk S70B helikopterlerinin yeni yazılımını geliştirme çalışmalarında, ilk kez, bir Türk firmasıMilSOFT görev aldı. Sikorsky Aircraft üretimi olan Sea Hawk'lann, konfigürasyonunun değiştirilmesi ve modern kokpit yapısına kavuşturulmasıyla birlikte helikopterlerde görev bilgisayarıolarak tanımlanan sistemde yeni yazılımın ihtiyacıortaya çıktı. MilSOFT mühendisleri, yazılım mimarisinin ve görev bilgisayarının özelliklerinin belirlenmesi ile tasarım faaliyetlerine katılacak.
SeaHawk Görev Bilgisayarı Yazılımı MilSOFT'tan!
Savunma Havacılık, 2000-5

Türk Deniz Kuvvetleri'nin deniz helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan çalışma çerçevesinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı [SSM], bilindiği üzere Sikorsky Aircraft'ın SeaHavvk S-70B SuÜstü/SuAttı Savunma Harbi [SSSH] ve Keşif/Taarruz helikopterlerinin doğrudan alım şeklinde tedariğini gerçekleştirmektedir.

Bu proje kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamak üzere en son gelişmeler ışığında yeniden şekillendirilen SeaHawk helikopterinin konfigürasyonu, kullanıcı ile birlikte Sikorsky Aircraft tarafından baştan yaratılmaktadır. Dünyada mevcut en sofistike SeaHawk helikopteri olarak Türk Deniz Kuvvetleri'nde görev yapacak olan bu platformlar, ilk defa Türk Deniz Kuvvetleri ile kullanıma girecek olan HeLRAS daldırma sonarıve Aselsan/Raytheon işbirliği ürünü AAS 44 FLIR, laser mesafe ölçer ve işaretleyici gibi sensör sistemlerine ilaveten aynı zamanda hem HellFire, hem Penguen füzelerine, hem de Mk 46 Mod 5 havadan atılan torpidodan oluşan silah sistemleri kombinasyonuna sahip olacak. Bu atılımların doğal uzantısı olarakta, Türk SeaHawk helikopterlerinin kokpitleri de baştan ele alındı. Dünyanın ilk sayısallaştırılmış kokpitine sahip kılınan Türk Deniz Kuvvetleri SeaHawk helikopterleri, bu arada önemli bir yaklaşım kararısonucu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeni Black Hawk helikopterleri ile aynıtemel sayısallaştırılmış kokpit donanımına sahip olacak.

Ulusal Kabiliyetlere Görev Düşüyor
Bunun doğal gereği olarak, bu 21nci yüzyıl platformlarının en kritik unsurlarından birisi olan Görev Bilgisayarı Yazılımlarıda yeni konfigürasyona göre baştan geliştirilmektedir.

Bulunduğumuz yıl içinde Sikorsky Aircraft yetkilileri, Türkiye'de muhtemel işbirliklerine yönelik olarak yaptıklarıteknik ve idari incelemeler kapsamında değerlendirdikleri MilSOFT'u, sahip olduğu mühendislik altyapısıve uyguladığı uluslararası standartlardaki yazılım geliştirme süreçleri nedeniyle 'Sikorsky Aircraft Onaylanmış Altyüklenici' listesine kaydetmişlerdi. Bunun direk sonucu olarak Sikorsky Aircraft ile geçtiğimiz ay içinde gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde SeaHawk S-70B SuÜstü/SuAltı Savunma Harbi [SSSH] ve Keşif/Taarruz helikopterlerinin Görev Bilgisayar Yazılımının geliştirilmesi konusunda MilSOFT'a görev verilmesi kararlaştırılmış ve bilahare Sikorsky Aircraft ile MilSOFT arasında bir kontrat imzalanmıştır.

MilSOFT mühendislik timinin, Sikorsky Aircraft yazılım ekibinin bir parçası olarak kuruluşun, Connecticut/ABD tesislerinde Görev Bilgisayarı Yazılımının geliştirilmesi çalışmalarında görev almasını kapsayan kontrat yürürlüğe girmiş olup, MilSOFT mühendislik timi aşağıdaki konularda çalışmaya başlamıştır.

Yazılım Mimarisinin özelliklerinin belirlenmesi ve Rockwell-Collins Çok Maksatlı Ekran [Multi Function Display/MFD]'ına ait uygulama yazılımını destekleyecek şekilde Görev Bilgisayarının özelliklerinin belirlenmesi ve tasarımının yapılması, Görev Bilgisayarı Yazılımının geliştirilmesi, Geliştirilen Yazılıma ait Entegrasyon, Entegrasyon Test Planının hazırlanması ve Entegrasyon Testlerinin yapılması.

MilSOFT, hava aracı üzerinde göreve özgü kritik fonksiyonları yerine getirecek yazılımın geliştirilmesi için, Türkiye'de yürütülen tedarik programından bağımsız olarak seçilmiştir. Böylece ilk kez bir Türk firması, hava araçlarının yazılım geliştirme faaliyetlerinde yer alabilecek mühendislik ve kalite seviyesine ulaşmış ve bu da küresel platformlarda etkinliği kanıtlanmış uluslararasıbir kuruluş tarafından tescil edilerek, zorlu ve yoğun rekabetler ligine sertifiyelenmiştir.

Birçok sahada en son teknolojiler ile bezendirilen SeaHawk helikopterine ait Görev Bilgisayarının, henüz sistem tasarımı aşamasında çalışmalara katılan MilSOFT mühendisleri, böylece sensör, silah gibi ana altsistem entegrasyonu konularında önemli bir birikime sahip olacaktır.

Bu önemli gelişmenin heyecanını paylaşmak üzere görüşlerine başvurduğumuz MilSOFT Genel Müdürü İsmail BAŞYİĞİT; "Bu mühendislik çalışması ve kazanılan birikim, sistem yazılımları teknoloji transferi konusunda iyi bir örnektir. Gelecekte benzeri işlerin milli ve yerli olarak yapılabilmesi için önemli bir temel teşkil etmektedir," demiştir. Sözlerine aynı coşkuyla devam eden BAŞYİĞİT;

"Bu arada, böyle bir uygulamaya yönelik ileri teknoloji yazılım alanında bir Türk firması olarak görev almaktan dolayı milli bir gurur duyuyoruz. Tabii böyle bir sahada bir Türk kuruluşu ile işbirliği yapma doğrultusunda Sikorsky Aircraft'ın göstermiş olduğu bu yaklaşımın önemine ayrıca işaret etmek istiyorum. Bu projeyi, kendisini kanıtlamış Türk milli imkan ve kabiliyetlerinden, en riskli alanlarda bile azami ölçüde faydalanma iradelerinin bir göstergesi sayıyorum," demiştir.

Görev Bilgisayan Nedir?
Görev Bilgisayarı, helikopter/uçak gibi hava araçları üzerindeki çeşitli sensör ve/veya silah alt sistemlerinin entegre edilerek merkezi olarak görev bilgisinin işlenmesini gerçekleştiren bir veya birden fazla özel amaçlı bilgisayardan oluşan bir sistemdir. Görev Bilgisayarı, aviyonik sistemlerde standart haline gelmiş Mil-Std-1553 ve ARINC-429 veriyolu haberleşme altyapısını kullanır.

Sisteme yapılacak her türlü yeni sen-sör/silah entegrasyonu bu veri yolları üzerinden Görev Bilgisayan modifikasyonları ile gerçekleştirilir. Altsistemler genellikle Uçuş Kontrol, taktik, Silah ve gösterim fonksiyonlarını yerine getirmek üzere sistem mimarisi içinde yer alırlar. Görev kaydı, izleme, taktik durum izleme ve yardımcı unsurları, saldırı yardımcı unsurları, teknik değerlendirme, haberleşme linklerinin kontrolü gibi taktik fonksiyonlar operatörün taktik görevlendirmesine yönelik faaliyetleri yerine getirmesine yardımcı olur.

Uçan bir platformun bir parçası olmasının yanısıra, kritik bir görevin icrasında yönlendirici olması nedeni ile de görev bilgisayarının sistem tasarımında güvenirlik [reliability], bakım/onarım kolaylığı[maintainability] ve emniyet [safety] gibi unsurlar özellikle önem taşımaktadır. Sistem mimarisi, altsistem yazılım ve donanımları, sistem tasarımında ortaya konan bu hedeflerle uyumlu olarak geliştirilir.

Sea Hawk helikopter konfigürasyonunda sistem yönetimi, taktik veri işleme ve görüntüleme, veri yolları kontrolü gibi fonksiyonlar Görev Bilgisayarının Çok MaksatlıEkran [MFD/Multi Function Display] adıverilen altsistemi tarafından yerine getirilmektedir.
Sikorsky’ler Türk Yazılımıyla Çalışacak
Akşam, 13 Ocak 2001

Sea Hawk S-70B helikopterlerini kontrol edecek bilgisayar yazılımı bir Türk şirketi olan MilSOFT'un da katkısıyla hazırlanacak. Sikorsky Aircraft üretimi olan Sea Hawk'ların bir ya da birden fazla özel amaçlı bilgisayardan oluşan görev bilgisayarı için ihtiyaç duyulan yazılım Türk kamu ve özel sektör ortak girişimi olan MilSOFT'un da katkılarıyla geliştirilecek. MilSOFT, Sikorsky yazılım ekibinin bir parçası olarak, mühendislerini Sikorsky Aircraft'ın Connecticut-ABD tesislerine gönderdi.
sasSayfa Başına Git | sasHaberlere Geri Dön
Sayfayı Yazdır Ana Sayfa | Site Haritası | Hakkımızda | Haberler | Kariyer | Proje Referanslarımız | İletişim
Ana Faaliyet Alanları | Ürünler/Projeler | Kalite sistemi | Yazılım Geliştirme | Teknolojiler
© 1998-2018, Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş.