MilSOFT - Haberler
Ana Sayfa English Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa » Haberler » Polatlı'da Otomasyon Site Haritası
Polatlı'da Otomasyon
Radikal, 7 Ocak 2001
Dünya Bankası kredilerini kullanarak otomasyona geçen Polatlı Ticaret Borsası dünya borsalarıyla entegre olacak
Türkiye'de ilk Ticaret Borsası otomasyonu tahıl işlem hacmi büyüklüğü açısından ilk dört borsa arasında yer alan Polatlı Ticaret Borsası'nca gerçekleştirildi. Dünya Bankası kredisi kullanılarak ve tamamen Türk mühendisleri tarafından yürütülen otomasyon projesinde, MilSOFT Yazılım Şirketince geliştirilen yazılım kullanılıyor. Yeni geliştirilen bu sistem, ticaret borsalarına idari konularda zaman ve para tasarrufu sağlarken, gelecekte her türlü borsa faaliyetinin internet ortamında yapılabilmesini sağlayan altyapısıyla yurtiçi ve yurtdışı borsaların entegrasyonu için imkan oluşturuyor.

MilSOFT Pazarlama ve Halkla İlişkiler Direktörü Celal Değirmencioğlu sistemin faydalarını şöyle anlatıyor: "Sistemin uygulamaya geçirilmesinden önceüreticinin ürününü borsaya getirmesi ve borsada işleme sokması sancılı ve zaman alıcı bir süreçti. Üretici ürününü getirdikten sonra ürün içinden görevliler tarafından alınan örnekler denetim ortamına götürülüyor, orada da denetimler alıcılar tarafından kişisel tecrübeleri ışığında gerçekleştiriliyordu. Bir kalite standardı olmayan ve günlük kalite tanımlama değişikliklerinin olabileceği bu sistemde hem alıcı hem de üretici zarar görebiliyordu. Uygulamaya geçirilen bu sistem sayesinde kazanılan kah'te standardizasyonu ile birlikte ürün kalitesinin belirlenmesindeki hata payı ortadan kaldırılıyor.'' Reuters Haber Ajansı da Türkiye'deki tahıl fiyat bilgilerini Polatlı Ticaret Borsası'ndan alarak bütün dünyaya yaptığı yayında kullanıyor.
Ürün bilgileri ekranda
Sistemin uygulamaya geçmesiyle borsaya gelen ürün, elektronik kantarlarla tartıldıktan sonra kullanıcı müdahalesi olmadan ağırlık bilgisi otomatik olarak sisteme giriyor. Ürün kamyon üstündeyken alınan örnekler numune alma cihazı ile laboratuvar arasında bulunan kanaldan otomatik olarak laboratuvara taşınıyor. Laboratuvardaki testler neticesinde müşterilerin alacağı ürünlere ait kalite bilgileri satış salonundaki büyük ekranda gösteriliyor ve bunu takiben de açık artırma yoluyla ürün alıcısıyla buluşuyor.
Haberlere Geri Dön
Sayfayı Yazdır Ana Sayfa | Site Haritası | Hakkımızda | Haberler | Kariyer | Proje Referanslarımız | İletişim
Ana Faaliyet Alanları | Ürünler/Projeler | Kalite sistemi | Yazılım Geliştirme | Teknolojiler
© 1998-2018, Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş.